Kimchi
Koreańska kiszona kapusta pekińska

1 1
Kimchi

Podziel się w social mediach:

Albo skopiuj link i się podziel nim

Składniki

Dostosuj
1,5 kg kapusta pekińska
250 gramów ogórek szklarniowy
250 gramów kalarepa
250 gramów marchew
250 gramów cebula
5 ząbków czosnek
2 łyżki papryka gochugaru
2 łyzki sos sojowy
2 łyżki mąka ryżowa
sól Koreańczycy używają morskiej soli przechowywanej trzy lata
Dieta:
  • Bezglutenowe
  • Uwaga Ostre
  • Wegańskie
  • Wegetariańskie
Kuchnie:
  • 30 minut
  • Porcje 20
  • Średnio trudne

Składniki

Co i jak

Podziel się

Zrobienie dobrego kimchi jest tak proste jak zrobienie dobrych ogórków kiszonych. Czyli proste nie jest.

W okolicy gdzie mieszkam – na krakowskim Salwatorze – jest plac (Na Stawach) gdzie w świeże warzywa i inne wspaniałości zaopatrują się okoliczni mieszkańcy. Przy wejściu do tego placu jakby na uboczu stoi pan, który sprzedaje ogórki kiszone. Litrowy słoik ogórków kosztuje u niego 10 zł – wiele razy próbowałem negocjować cenę. Bez skutku. Wiecie czemu pan od ogórków nie chce obniżyć ceny? Bo jego ogórki są absolutnie magiczne. Nie dość, że mają ten wspaniały kwaskowato słodki smak to dodatkowo są gazowane. Coś fantastycznego.

Jak to się dzieje że mino zastosowania zdawałoby się tej samej receptury jednemu ogórki wychodzą doskonałe a innemu okropne. Oto prawdziwa tajemnica.

Żeby zrobić dobre kimchi trzeba dużo razy próbować

Niestety zupełnie tak samo ma się sprawa z kimchi. Odpowiednie składniki to jeszcze nie wszystko. Potrzebna jest odrobina magii, którą są w stanie przywołać tylko cierpliwi wytwórcy koreańskiej kiszonej kapusty. Mówiąc wprost żeby zrobić dobre kimchi trzeba po prostu dużo próbować.Najważniejszym składnikiem naszej potrawy jest kapusta pekińska, ale ona nie przysporzy nam żadnych problemów bo jest dostępna w prawie w każdym sklepie z warzywami. Dużo większy problem będziemy mieli z kupieniem papryki gochugaru. W normalnych sklepach nigdy jej nie widziałem (a zwracam uwagę na tego typu rzeczy) musimy wiec wybrać się do specjalistycznych placówek typu Kuchnie Świata albo kupić paprykę gochugaru w internecie. Kluczową cechą papryki gochugaru jest nie tylko ostrość, ale też jej struktura: nie jest ona bowiem zmielona, lecz pokruszona. Jest to absolutnie kluczowy składnik kimchi więc nie warto na nim oszczędzać szczególnie, że nie jest drogi. Podobnie sytuacja ma się z mąką ryżową – też nie jest to produkt powszechnie dostępny w Polsce, ale nie jest też trudno go kupić.

Kimchi to jedna z najzdrowszych potraw światowej kuchni, zawiera dużo witamin i ma działanie bakteriobójcze. Podobnie jak inne kiszonki ma też tę zaletę, że jest długowieczne. Smakuje już po kilku dniach, ale najlepsze jest po dniach kilkunastu.

Oprócz składników w przygotowaniu niezwykłe znaczenie ma temperatura. W Korei robienie kimchi jest ściśle związane z porami roku. Przygotowuje się je jesienią, gdy temperatura jest optymalna do początkowego procesu kiszenia, potem w czasie zimy gdy temperatura spada fermentacja zanika. Kimchi zostaje zjedzone zanim nadejdzie wiosna gdy temperatura znowu rozpocznie proces dalszej fermentacji. Koreańczycy mają specjalne lodówki do kimchi utrzymujące odpowiednią temperaturę, ale nadal bardzo wiele rodzin przygotowuje kimchi w kamionkowych wielkich beczkach i trzyma je w ogródkach.Kimjang to tradycja przygotowywania w Korei kimchi na zimę. W 2003 roku rytuał ten, któremu poddają się wszyscy Koreańczycy został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Dumny polski naród jeszcze nie doczekał się by cokolwiek z jego tradycji znalazło się na tej liście.

Sposób przygotowania

1
Gotowe
60 minut

Kapustę kroimy na ćwiartki, pozbywamy się głąba, a ćwiartki kroimy na kawałki na jeden kęs, czyli w okolicach 2-4 cm. Wrzucamy kapustę do naczynia i zalewaną ją mocno osoloną wodą. Zostawiamy na około godzinę do skruszenia. Następnie płuczemy z soli (przynajmniej trzy razy) i osuszamy. Najlepiej cały ten proces przeprowadzić w suszarce do sałaty, bo wtedy osuszanie skruszałej kapusty jest stosunkowo proste.

2
Gotowe
10 minut

Mąkę ryżową łączymy ze szklanką wody i podgrzewamy do czasu gdy porządnie zgęstnieje. Odstawiamy do ostygnięcia. Do schłodzonego kleiku ryżowego dodajemy zmiksowane lub bardzo drobno pokrojone cebulę i czosnek, paprykę gochugaru i sos sojowy. Wszystko bardzo dokładnie mieszamy. Kimchi w wersji oryginalnej jest bardzo ostre. 2 łyżki papryki gochugaru na tę ilość kapusty to dużo. Jeśli obawiacie się, że nie zjecie zbyt ostrego kimchi po prostu dodajcie tyle papryki gochugaru żeby smak był dla was optymalny.

3
Gotowe
10 minut

Ogórek, marchew i kalarepę kroimy w słupki i dodajemy do kapusty. Następnie z pomocą rękawiczek (bez rękawiczek będą nas piekły ręce) wszystkie warzywa nacieramy sporządzoną wcześniej pastą.

4
Gotowe
5 minut

Przekładamy kimchi do słoika (lub słoików) zamykamy szczelnie i zostawiamy na jeden-dwa dni w temperaturze pokojowej. Po tym okresie należy kimchi schować do lodówki.

5
Gotowe
0 minut

Kimchi można spożywać jako dodatek do zup i sosów, jako przystawkę, ale też jako pełnoprawne samodzielne danie. Smacznego, kwaśnego, ostrego!!!

Wojciech Duś

Absolwent Technikum Gastronomicznego w Krakowie, gdy mieściło się jeszcze na ulicy Siennej. W zawodzie jednak nie pracował, wybrał profesję dziennikarską. Jest wynalazcą słynnej jajecznicy z surowymi żółtkami. Uwielbia kuchnię azjatycką, włoską i... polską.

Zupa Ziemniaczana fot. Sarah Eva Balikowski/NajlepszePiosenki.pl
poprzedni
Zupa ziemniaczana
Zupa gulaszowa fot. Wojciech Duś
następny
Zupa gulaszowa
Zupa Ziemniaczana fot. Sarah Eva Balikowski/NajlepszePiosenki.pl
poprzedni
Zupa ziemniaczana
Zupa gulaszowa fot. Wojciech Duś
następny
Zupa gulaszowa