Składniki
-
4 kg dynia hokkaido
-
2 litry bulion warzywny
-
1 kg marchew
-
0,5 kg cebula
-
5 ząbków czosnek
-
oliwa z oliwek
-
imbir
-
kurkuma
-
gałka muszkatołowado smaku
-
sóldo smaku
-
pieprzdo smaku
-
cukierdo smaku
-
suszone pestki dynido podania
Co i jak
Gotowania tej pysznej zupy dyniowej nauczyła mnie piękna dziewczyna o imieniu Sarah, gdy wydawało mi się, że już wszystkie zupowe rozumy świata pozjadałem.
Zabrzmi to jak bluźnierstwo, ale w zupie dyniowej, dynia wcale nie jest najważniejsza. Nie oszukujmy się: dynia jest warzywem o raczej delikatnym smaku. Oczywiście znawcy dyni będą się kłócić i wychwalać ją pod niebiosa. Ja też lubię dynię, ale moim zdaniem dobrą zupę dyniową uda się zrobić z wielu odmian halloweenego produktu. Żeby jednak nie pozostawić czytelnika bezradnego zrobię zupę dyniową z odmiany o nazwie hokkaido.
Hokkaido to jedna ze smaczniejszych dyń, ma też piękny pomarańczowy kolor i jest stosunkowa mała. Żeby z dyni wydobyć to co w niej najpiękniejsze koniecznie trzeba ją upiec. Gdy nie mamy piekarnika wystarczy dynię podsmażyć, ale upieczenie w obecności oliwy z oliwek, daje zdecydowanie najlepszy efekt.
Kurkuma nada zupie dyniowej specyficznego orientalnego blasku
Surowa dynia ma piękny pomarańczowy kolor, gdy jednak poddamy ją – żeby się wyrazić brzydko – obróbce cieplnej zmieni kolor na nieco bardziej matowy. Z tego powodu warto do zupy dyniowej dodać marchewkę oraz kurkumę. Marchewka doda nie tylko koloru, ale też słodyczy, kurkuma natomiast oprócz pięknej barwy nada potrawie specyficznego orientalnego blasku.
Kluczową przyprawą w przypadku zupy dyniowej jest jednak imbir, którego nie należy żałować. Imbir nie tylko nada wspaniałego ostrego smaku potrawie, ale też uczyni ją rozgrzewającą w sam raz na jesienne i zimowe wieczory. Dodatkowo warto wspomnieć, że imbir ma właściwości bakteriobójcze więc może uchronić nas przed chorobą.
Sposób przygotowania
1
Gotowe
40 minut
|
Dynię myjemy, kroimy na niewielkie kawałki (na przykład na 8 mniej więcej równych części). Skrapiamy dynię oliwą i wstawiamy do piekarnika na 30-40 minut w temperaturze 160 stopni. Dynię trzeba obserwować. Gdy końcówki się troszkę przypalą trzeba wyciągać. |
2
Gotowe
30 minut
|
Cebule i czosnek delikatnie podsmażamy na oliwie (możemy to robić już w docelowym garnku zupowym). Raczej nie należy przypalić. Do cebuli i czosnku dorzucamy obraną i pokrojoną marchewkę i chwilkę dusimy (2-3 minuty). Następnie wrzucamy do garnka dynię i zalewamy całość bulionem warzywnym. Po zagotowaniu dusimy około 20 minut. |
3
Gotowe
5 minut
|
Gdy marchew będzie wystarczająco miękka miksujemy całość na gładki krem. Następnie doprawiamy gałka muszkatołową, kurkumą, solą, pieprzem i przede wszystkim imbirem. Na cztery kilogramy dyni zupełnie spokojnie możemy dodać solidny kawał imbirowego korzenia. Pamiętajcie, że smak imbiru dojrzewa w zupie. Nie od razu poczujecie jego moc. |
4
Gotowe
1 minuta
|
Podczas podawania obsypujemy zupę pestkami z dyni oraz skrapiamy oliwą. Smacznego. |